821B014-173L601
DigiKey Part Number
821B014-173L601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B014-173L601
Description
CONN PLUG MALE 14POS SOLDER CUP
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Color
Black, Silver
Series
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
2A
Connector Type
Voltage Rating
260V
Number of Positions
14
Cable Opening
0.209" ~ 0.244" (5.30mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C