821B014-203R001
DigiKey Part Number
821B014-203R001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
821B014-203R001
Description
CONN RCPT FMALE 14P SOLDER CUP
Detailed Description
14 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
821B014-203R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
260V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C