978-015-020R121 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 915CAE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 978-015-020R121 |
Description | CONN BACKSHELL 15POS 180DEG SHLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 978-015-020R121 Models |
Category | Cable Exit 180° |
Manufacturer NorComp Inc. | Shielding Shielded |
Series | Primary Material Plastic |
Packaging Bulk | Material Plastic, Metallized |
Part Status Active | Plating Nickel over Copper |
Accessory Type Two Piece Backshell | Hardware Assembly Hardware, Strain Relief |
Number of Positions 15 | Features Mating Screws 4-40 |
Compatible Shell Size A | Color Silver |
Compatible D-Sub Size 15pos and HD26pos | Base Product Number |