MY4N-02-DC24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 0
Unit Price: ₱3,020.62271
Datasheet
Similar
In Stock: 183
Unit Price: ₱8,009.48000
Datasheet
General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MY4N-02-DC24
DigiKey Part Number
Z10478-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MY4N-02-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MY4N-02-DC24 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
20 ms
Mounting Type
Release Time
20 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
3 A
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
750VA, 375W
Coil Resistance
662 Ohms
Coil Current
36.3 mA