DR73-680-R
DigiKey Part Number
283-4067-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4067-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4067-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DR73-680-R
Description
FIXED IND 68UH 890MA 358 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 890 mA 358mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DR73-680-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
960mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
358mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.140" (3.55mm)