UZS1H3R3MCL1GB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 668
Unit Price: ₱48.24000
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2,677
Unit Price: ₱17.27000
Datasheet
Similar
In Stock: 1
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 1,996
Panasonic Industry
Panasonic Industry
3.3 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UZS1H3R3MCL1GB
DigiKey Part Number
493-10154-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UZS1H3R3MCL1GB
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UZS1H3R3MCL1GB Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
25.5 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.181" (4.60mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C