180-044-103L031
DigiKey Part Number
6844ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-103L031
Description
CONN D-SUB HD PLUG 44POS PNL MNT
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
180-044-103L031 Models
Category
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C