970-025-020R121 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 970-25MPE-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 970-025-020R121 |
Description | CONN BACKSHELL 25POS 180DEG SHLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position Two Piece Backshell Connector Silver 180° Shielded |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 970-025-020R121 Models |
Category | Cable Exit 180° |
Manufacturer NorComp Inc. | Shielding Shielded |
Series | Primary Material Plastic |
Packaging Bulk | Material Plastic, Metallized |
Part Status Active | Plating Nickel over Copper |
Accessory Type Two Piece Backshell | Hardware Assembly Hardware, Grommets |
Number of Positions 25 | Features Mating Screws 4-40 |
Compatible Shell Size B | Color Silver |
Compatible D-Sub Size 25pos and HD44pos | Base Product Number |