972-015-01SR061 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 972-15SR-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 972-015-01SR061 |
Description | CONN BACKSHELL 15POS 180DEG RED |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 Position Hinged Backshell Connector Red 180° Unshielded |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 972-015-01SR061 Models |
Category | Cable Type Round |
Manufacturer NorComp Inc. | Cable Exit 180° |
Series | Shielding Unshielded |
Packaging Bulk | Primary Material Plastic |
Part Status Active | Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6 |
Accessory Type Hinged Backshell | Hardware Assembly Hardware, Strain Relief |
Number of Positions 15 | Features Mating Screws 4-40 |
Compatible Shell Size A | Color Red |
Compatible D-Sub Size 15pos and HD26pos | Base Product Number |