NR3015T470M
DigiKey Part Number
587-1652-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-1652-1-ND - Cut Tape (CT)
587-1652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NR3015T470M
Description
FIXED IND 47UH 300MA 1.608 OHM
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 300 mA 1.608Ohm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NR3015T470M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
320mA
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.608Ohm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
17MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)