JMACD-18XP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
In Stock: 0
Unit Price: ₱6,081.80167
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Unit Price: ₱5,465.32033
Datasheet
In Stock: 44
TE Connectivity
TE Connectivity
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
JMACD-18XP
DigiKey Part Number
JMACD-18XP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMACD-18XP
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 18V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Diode
Manufacturer
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.91 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
2 ms
Coil Voltage
18VDC
Release Time
4 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
115VA, 28W
Coil Resistance
880 Ohms
Coil Current
20.5 mA