JMACD-18XLS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Unit Price: ₱6,004.76400
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Unit Price: ₱5,986.63345
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
New Product
Image for JMACD-18XLS is not available
JMACD-18XLS
DigiKey Part Number
1111-JMACD-18XLS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMACD-18XLS
Description
JMACD-18XLS = M39016/15-104L
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Coil Type
Non Latching
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Features
Diode
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Part Status
Active
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
0.91 VDC
Coil Voltage
18VDC
Operate Time
2 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Release Time
4 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Load - Max Switching
115VA, 28W
Relay Type
General Purpose
Coil Current
20.5 mA
Coil Resistance
880 Ohms