JMGAPD-18P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Unit Price: ₱6,004.76400
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity
In Stock: 0
Unit Price: ₱6,484.85769
Datasheet
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
New Product
Image for JMGAPD-18P is not available
JMGAPD-18P
DigiKey Part Number
1111-JMGAPD-18P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JMGAPD-18P
Description
JMGAPD-18P = M39016/18-029P
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Category
Features
Diode
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Termination Style
PC Pin
Series
Seal Rating
Sealed - Hermetically
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
10.5 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
0.91 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
2 ms
Coil Voltage
18VDC
Release Time
4 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Silver Palladium (AgPd), Gold (Au)
Switching Voltage
115VAC, 28VDC - Max
Relay Type
General Purpose
Load - Max Switching
115VA, 28W
Grade
Military
Coil Current
20.5 mA
Qualification
MIL-R-39016/18
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
880 Ohms