UVZ1J330MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 1,240
Unit Price: ₱98.00000
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1,285
Unit Price: ₱71.00000
Datasheet
Parametric Equivalent
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 67
Panasonic Industry
Chemi-Con
WEC
Rubycon
Würth Elektronik
Chemi-Con
Surge
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVZ1J330MED
DigiKey Part Number
493-1353-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVZ1J330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVZ1J330MED Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
200 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C